Vývoj spolku
Ne vždy jsme byli pod hlavičkou spolku jako je tomu nyní, ale vždy jsme to byli my.
-
od 2016Spolek přátel táborových her (SPTH)Z důvody právní legislativy bylo v roce 2016 sdružení zrušeno a převedeno na Spolek přátel táborových her (SPTH). Do spolku se dostali i mladší členové a přinesli do pořádání táborů nový svěží vítr.
-
2015 - 1994SRPDŠ VraclavV roce 2001 došlo ke změně ve vedení sdružení do čela sdružení se dostali zakládající členové, kteří jsou dodnes členy spolku.
-
1993 - 1969JZD VraclavPo roce 1993 došlo k ukončení pořadatelství ze strany JZD Vraclav a vzniklo nové Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při ZŠ Vraclav (SRPDŠ Vraclav).
Činnost spolku
Naší hlavní činností je pořádání letních dětských táborů. Tábory pořádáme na 14 dní vždy na začátku letních prázdnin.
Tábory jsou určeny pro děti od 6 ti do 15 ti let - vzhledem k našim zkušenostem jsme schopni zajistit pobyt i pro děti, které mají stravovací diety - např. jsme schopni vařit zcela bez lepku i pro celiaky.
Nabízíme dětem tradiční tábor v moderním stylu. Učíme je ke vztahu k přírodě, vyzkouší si u nás věci, které jsou pro ně normálně nedostupné. Celý tábor soutěží v celotáborové hře (téma tábora), která je pro každý rok jiná. Pro letošní rok jsme zvolili téma Husité.
Jsme parta nadšenců, která pořádá dětské tábory ve svém volném čase. Neděláme to pro peníze, ale proto, že je to náš smysl života a trávíme rádi čas s dětmi v přírodě.
Táborové základny
Ani nám se nevyhnulo stěhování naší základny a vyzkoušli jsme tak různá místa v Pardubickém kraji a na Vysočině.
-
od 2022MedlovA máme tu návrat na Vysočinu. To že je nádherná, ale umí být i velmi chladná si ověřujeme na naši současné základně kam jezdíme. Tábořiště, vedle kterého je 22 ha rybník Medlov, který je obklopen lesy CHKO Žďárské vrchy je v současné době naši hlavní volbou.
-
2021 - 2022ZrušenoBohužel v těchto letech jsme náš tábor nepořádali z důvodů pandemie a vládních nařízeních. Nestagnovali jsme a neustále jsme vymýšleli co zlepšit a podařilo se nám vrátit silnější než dřív.
-
2004 - 2019SemínPřesun o vesnici dále znamenal další milník v naši historii. Právě do Semína začala prvně jezdit většina našich současnýh vedoucích. Uměle vybudovaný rybník s písečnou pláží pár kroků od táborové vlajky, rozlehlé nádherné lesy, 100% stanový tábor bez budov.
-
2003 - 1991BřehyV Břehách jsme se usídlili na pozemcích základní školy, která nám dodávala dobré kamenné zázemí. Právě zde jsme si začali budovat vztahy v tomto okolí, které nám přinesly skvělé možnosti do budoucna. Nesmíme zapomenout ani na konkurenční tábor z Buňkova, který tomu dodával to pravé kouzlo. Jediná nevýhoda tábořiště byla dlouhá cesta ke koupání, které bylo až na Mělicích, ale stálo to za to.
-
1990ZderazPřesun do Pardubického kraje, zde byla jen krátká zastávka před tím než jsme přesunuli více na západ.
-
1989 - 1969Řeka (Křížová)Křížová dnes známá jako Krucemburk je městys v okrese Havlíčkův Brod. Kdo by si představil řeku protékající malebným údolím, ten se plete, jezdili jsme na Řeku, rybník o rozloze 43 ha. Tábořiště bylo v jeho serverní části.
Naše tradice
Jelikož tábory pořádáme již dlouho, tak za te léta vzniklo mnoho tradicí, které stále ctíme.
Tábor pro všechny děti
Pro nás platí, že to neděláme pro peníze, proto si můžeme dovolit držet nízkou cenu a umožnit tak tábor téměř pro všechny. Jsme schopni zajistit pobyt i pro děti, které mají stravovací diety - např. jsme schopni vařit zcela bez lepku.
Vlastní výchova vedoucích
Jsme hrdí na to, že velkou část našeho personálu tvoří odchovanci tábora, kteří si táborem prošli v pozici dítěte a pokračují stále dál i přes to, že tomu musí objetovat své volno.
Táborová vlajka
Dominantou každého správného tábořiště musí být vlajka. Za každý rok na naši vlajce přibude malba, která znázorňuje téma celotáborové hry. Na jednu vlajku se nám vejde jen osm témat, pokud dojde k vyčerpání místa, musíme vytvořit novou vlajku. Na každém ranním nástupu vztyčí vlajková četa vlajku na stožár, opačný postup se provádí na nástupu večerním. Během vlajkové operace je tábor vpozoru a vzdává vlajce čest.
Večerní nástupy
Všechny večerní nástupy (kromě toho prvního) mají na sobě všichni tématické kostýmy podle aktuální celotáborové hry. Pomáhá to budovat atmosféru a více se ponořit do daného tématu. Některé kostýmy jsou opravdu skvělé a doporučujeme sledovat naši galerii.
Výběr kapitánů a rozdělení na družstva
V celotáborové hře mezi sebou soupeří družstva (obvykle pět), které má na starost kapitán a přiřazení vedoucí. Výběr kapitána probíhá hned druhý den tábora. Aby se někdo mohl stát kapitánem musí prokázat všestrasnost od logického uvažování přes fyzickou zdatnost až po schopnost vést své družstvo. Kapitánem se stávají děti s nejlepšími výsledky.
Bodování stanů
Dohlížíme na to, aby děti měli ve svých stanech uklizeno. Každý den probíhá bodování úklidu. Kdo má stan hezky uklizený dostane kytičku, kdo nemá ani uklizeno ani nepořádek, tak nedostane nic. Hříšníky, kteří mají ve stanu spíše chlívek, odměňujeme krásným prasátkem. Za každé tři kytky stan obdrží sladkou odměnu. Za tři prasátka následuje letecký den (a ne v tomto letadla opravdu nejsou).
Správný kluk / správná holka
Sobotní den u prostřed tábora věnujeme soutěži jednotlivců o titul správný kluk / správná holka. Rozdělíme se do kategorií ne jen podle pohlaví, ale i věku, tak aby každý měl šanci vyhrát - kategorie jsou mladší, starší, veteráni. Během cca pěti disciplín během dne vzejde vítěz, který si může něco přát a my se mu pokusíme to splnit!
Obvyklá přání: zmrzlinový pohár pro družstvo, snídaně do postele, oběd/večeře s obsluhou, atd..
Pasování nových táborníků
Všichni noví táborníci (včetně vedoucích) během tábora prochází naši zkouškou, ti kteří to zvládnou budou pasováni na správné táborníky. Pasování probíhá ke konci tábora. Pasování našich táborníků provádí Neptun, který za doprovodu své družiny a za zvuku písně dorazí každý rok do našeho tábořiště.
Jak to u nás probíhá?
Mnoho z vás určitě zajímá, jak to vypadá u nás na táboře a na co se děti mohou těšit.
Den první
Po příjezdu a ubytování se nejprve představí naši vedoucí a poté se nám představí také děti, abychom se všichni poznali.
Dále dojde k seznámení se s naším táborovým řádem, který každý musíme dodržovat.
Následuje prohlídka místa tábořiště, okolních lesů, přilehlého rybníku.
Den druhý
Následující den je ve znamení kapitánských zkoušek, aby jsme určili ty nejlepší a nejschopnější. Po vyhlášení kapitánů se rozřazuje do družstev.
Celé odpoledne pak jednotlivá družstva vymýšlejí svá jmena, pokřiky a taktiky, jak vyhrát celotáborovou hru. Večer je 1. slavnostní nástup u vlajky, kde nesmí chybět kostýmy!
Běžné dny další
V dalších dnech se již jede v "BĚŽNÉM" režimu. Budíček, rozcvička, hygiena, snídaně, vydávání léků, dopolední hry, dopolední svačina, oběd, odpolední klid, odpolední svačina, hry, večeře, osobní volno, nástup v kostýmech, druhá večeře, vydávání léků, hygiena, večerka. Občas také noční hra.
Za teplého počasí se jdeme smočit do rybníka - buďto jen tak, nebo si u toho zahrajeme nějaké hry.
Speciální dny
První sobota
Vyjímku z programu tvoří první sobota. Ta je věnovaná soutěži o "Správného kluka a správnou holku". V této soutěži si hraje každý sám za sebe a mezi disciplíny se objevuje například: cokoliv z čehokoliv (tvorba výrobku), sfinga (bobřík mlčení - božský klid v tábořišti), skoky přes švihadlo, dřepy za minutu, tanec, manekýn/ka (soutěž o nejlepší převlek). Cílem této soutěže je najít mezi námi ty, kteří umí vše nejlépe. A věřte nám, je to obrovský boj, ale stojí za to!!! Nejlepší tři z dané kategorie si pak za výhru něco přeji a celý tábor se jím to pokouší splnit.
Dlouhá léta sobotní den ukončoval táborový oheň, ale jelikož jdeme s dobou a děti už nechtějí sedět u ohně a zpívat, tak jsme ho nahradili diskotékou. A věřte nám, že to je taky něco, co se vyplatí zažít.
Druhý pátek
Druhou vyjímku tvoří poslední pátek, odpoledne děti chystají scénky k táboráku na téma jak vznikl jejich název družva a proč jsou tím kdo jsou. Večer ale už nesmí chybět táborák. Oheň slavnostně zapalují nejstarší děti, kteří tak ukončují svá dětská léta na táboře. Všichni si poté opékají špekáčky a zpívají táborové písně.
Druhá sobota
A když po 14 dnech zjistíme, kdo má nejvíce bodů, vyhlásíme vítězné družstvo. Odměníme samozřejmě všechny, kteří se tábora zúčastnili, protože chceme, aby si každé dítě odneslo z tábora něco pozitivního. A to nejen v podobě krásných zážitků, ale i v podobě cen. Pak již následuje příjezd rodičů a dojemné loučení.